Tworzywa sztuczne trwale stały się są częścią naszego codziennego życia. Korzystamy z nich w pracy, dotykamy ich podczas jazdy samochodem, wykorzystujemy je przygotowując obiad dla swojej rodziny. Jednak mimo doskonałych właściwości polimerów i ich niezrównanej wszechstronności okazuje się, że nie są one pozytywnie postrzegane przez osoby nie związane z branżą, a ich „publiczny wizerunek” jest raczej negatywny. Z takiego właśnie założenia wychodzą twórcy akcji „Polimery przyjazne człowiekowi i potrzebne ludziom”, której celem jest ocieplanie wizerunku polimerów. My także postanowiliśmy przyłączyć się do tej akcji!
O co chodzi?
Skąd się wzięła idea akcji? Twórcy akcji zauważają, że społeczne postrzeganie naszej branży dalekie jest od ideału. Przyczyn takiej sytuacji można dopatrywać się w samej nazwie -„tworzywa sztuczne”. Według pokutujących wśród ludzi stereotypów nic co jest „sztuczne” nie może być dobre, zdrowe lub pożyteczne dla człowieka. Sztuczność zawsze kojarzona jest negatywnie, a cierpi na tym nasz wspólny wizerunek jako branży. Co zatem możemy zrobić?
Chcesz zmienić świat, zacznij od siebie!
Cel jest jasny – zmiana i ocieplenie wizerunku branży oraz wyeliminowanie wszelkich negatywnych skojarzeń i konotacji. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Którędy droga, jak działać aby osiągnąć wyznaczony cel? Jednym z podstawowych założeń akcji jest zmiana podstawowej terminologii określającej branżę. Zamiast mówić o „tworzywach sztucznych” powinniśmy używać określenia „tworzywa polimerowe” lub krócej, po prostu „polimery”. W ten sposób łatwo można uniknąć negatywnych skojarzeń i skupić się na pozytywach. Powinniśmy w naszej codziennej pracy wyrabiać w sobie nawyk używania nowego sformułowania, a kiedy stanie się ono popularne, powoli zacznie także przelewać się do języka potocznego, aż do momentu kiedy upowszechni się i raz na zawsze zapomnimy o „tworzywach sztucznych”.
Zacznijmy już teraz!
Wielkie zmiany mają małe początki! Właśnie tak jest w tym przypadku i tylko działając wspólnie mamy szanse osiągnąć cel. Chcemy być kamieniem, który pomoże wywołać prawdziwą lawinę. Dlatego przyłączyliśmy się do akcji i zachęcamy każdego aby nie pozostawał obojętny. I Ty także nie zwlekaj, dołącz do akcji i pomóż nam zmienić obraz naszej wspólnej branży!
Zespół BCD Polymers